Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek

KPSS Puan Hesaplama

Genel Yetenek (60 Soru)
1
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Genel Kültür (60 Soru)
2
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Eğitim Bilimleri (80 Soru)
3
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
ÖABT (75 Soru)
4
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Hesapla

KPSS Puan Hesaplama

KPSS puan hesaplama sayfamızda KPSS puan hesaplaması yapabilir ve farklı KPSS gruplarına özel hesaplamalardan faydalanabilirsiniz. KPSS puan hesaplama motorumuz sizlere en doğru sonucu vermek için tasarlanmıştır. Puan ve Net hesaplama motoru hazırlanırken ÖSYM tarafından açıklanan katsayılar göz önünde bulundurulmuştur.

KPSS puanınızı hesaplamak için ilgili testlerde yaptığınız doğru ve yanlış sayılarını aşağıdaki hesaplama aracına girdikten sonra hesapla butonuna basınız.

KPSS puan hesaplama motorumuz KPSS Lisans, KPSS Ön Lisans ve KPSS Ortaöğretim oturumlarında geçerli olan P3, P10, P121, P93 ve P94 puan türleri ile uyumludur. Bu sayfada KPSS Lisans, KPSS Ön Lisans ve KPSS Ortaöğretim puanınızı hesaplayabilirsiniz.

KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı ya da KPSS, lise ya da üniversiteden mezun olan adayların, kamu kurum ve kuruluşlarına atanabilmek için gerekli puanları alabildiği ÖSYM tarafından bazı gruplar için her yıl bazı gruplar içinse 2 yılda bir gerçekleştirilen merkezi sınavdır. KPSS bünyesinde ÖSYM’nin düzenlediği oturumlar genel olarak A grubu ve B grubu olarak ikiye ayrılmaktadır.

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS puan hesaplaması özel formüller ve geçmiş yıllarda uygulanan sınavlardaki istatistiksel veriler kullanılarak yapılmaktadır. ÖSYM tarafından KPSS soru ve cevapları açıklandıktan sonra hesaplanan netler ve puanlar sitenin veri tabanına kaydedilir. Bu şekilde netlere ait istatistikler ve bölümlere göre net dağılımları oluşturulur. Bu sayfada KPSSP3, KPSSP10, KPSSP121, KPSSP93 ve KPSSP94 hesaplaması yapabilirsiniz.

KPSS Lisans Puan Türü Nedir?

Üniversitelerin lisans ve üstü bölümlerinden mezun olan adaylar için gerçekleştirilen KPSS Lisans oturumu sonucunda adaylar KPSS P3 puan türünde sonuçlar elde ederler. Bu nedenle KPSSP3 puan hesaplama oldukça merak edilen bir konudur. Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda lisans mezunlarına 60 Genel Yetenek ve 60 Genel Kültür sorusu yöneltilmektedir. KPSS Lisans içinde yer alan 30 Matematik, 30 Türkçe, 27 Tarih, 18 Coğrafya, 9 Vatandaşlık ve 6 Güncel Bilgiler sorusunu çözen adayların yaptıkları netlere göre KPSSP3 puanları belirlenir. KPSS P3 puan türü hesaplanırken Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin ağırlıkları eşit kabul edilir. Her bölümde bulunan standart sapmanın farklı olduğu ve sınavda standart sapmanın yüksek olduğu bölümden fazla net elde eden adayların KPSSP3 puanları daha yüksek gelmektedir. KPSS P3 puanı ile merkezi atama ile kamu kurum ve kuruluşlarına alım yapılabilmekte ayrıca açıktan atama ile kadro açan kurumlara da yerleştirme yapılabilmektedir. KPSS Lisans oturumunda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

KPSS Ön Lisans Puan Türü Nedir?

Üniversitelerin ön lisans bölümlerinden mezun olan ya da puan geçerliliği devam ederken mezun olacak adayların katıldığı KPSS Ön Lisans sonucunda elde edilen puan türü KPSS P93’tür. KPSSP93 puan türünün geçerlilik süresi 2 yıldır. KPSS Ortaöğretim Genel Yetenek testinde 30 Türkçe, 27 Matematik, 3 Geometri; Genel Kültür testinde ise 27 Tarih, 18 Coğrafya, 9 Vatandaşlık, 6 Güncel Bilgiler sorusu yer almaktadır. KPSSP93 puan türü hesaplanırken Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin ağırlıkları eşit kabul edilir. KPSS Ön Lisans oturumunda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

KPSS Ortaöğretim Puan Türü Nedir?

KPSS Ortaöğretim’e lise seviyesinde mezun konumunda olan adaylar katılmakta ve elde ettikleri puanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarında bu adaylara özel açılan kadrolara başvuru yapabilmektedirler. Adaylar daha üst bir öğrenim derecesine ulaşmışlarsa (üniversitelerden mezuniyet derecesine erişmişlerse) KPSS Ortaöğretim (Lise) oturumuna katılma imkanlarını kaybederler. Bu durumda başvuru yapmak isteyen adaylar kendilerine uygun olan KPSS Lisans veya KPSS Ön Lisans oturumlarına katılabilmektedirler. KPSS Ortaöğretim puan türü KPSSP94’tür. KPSS Ortaöğretim, liseden mezun olanlar ve sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. KPSS Ortaöğretim Genel Yetenek testinde 30 Türkçe, 27 Matematik, 3 Geometri; Genel Kültür testinde ise 27 Tarih, 18 Coğrafya, 9 Vatandaşlık, 6 Güncel Bilgiler sorusu yer almaktadır. KPSSP94 puan türü hesaplanırken Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin ağırlıkları eşit kabul edilir. KPSS Ortaöğretim oturumunda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

KPSS ÖABT Puan Türü Nedir?

Öğretmenlik için KPSS'ye başvuran adaylar, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorundadırlar. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılacak KPSS puan türü, KPSS P121 olarak belirlenmiştir. KPSS öğretmenlik sınavı puan türü hesaplanırken test ağırlıkları şu şekilde sıralanır; Genel Yetenek %15, Genel Kültür %15, Eğitimleri Bilimleri %20 ve ÖABT %50.

KPSS için Net Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KPSS'de her bir test bölümünden yapmış olduğunuz netler kullanılarak puanlarınız hesaplanmaktadır. Her bir test bölümünde yapmış olduğunuz net sayısı, doğru cevaplamış olduğunuz soru sayısından yanlış cevaplamış olduğunuz soru sayısının dörtte birinin çıkarılmasıyla hesaplanır.

KPSS Puanları Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS Lisans, KPSS Ön Lisans ve KPSS Ortaöğretim puanları sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder. KPSS P121 KPSS öğretmenlik sınavı puan türü ise bir yıl geçerliliğini korumaktadır.

Hızlı Erişim Menüsü
KPSS Puan Hesaplama
Hızlı Erişim Menüsü
1
Eğitim Koçlarımıza Danışın
Sepete Git