Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek
6. Sınıf - Çemberin Uzunluğu (Çevresi)
6. Sınıf - Çemberin Uzunluğu (Çevresi) Konusunu Öğrenmenin Ne Kadar Kolay Olduğunu Keşfet!
Bu videoda 6.Sınıf Matematik dersinin 6. ünitesi içinde yer alan Çember konusunun bir alt başlığı olan Çember Uzunluğu anlatılmaktadır.

Çemberin çevre uzunluğu nereden gelir? Çokgenlerin çevre uzunluklarından farklı olarak çemberde uzunluk ölçümü üzerine nasıl bir teknik uygulanır? Çemberin çevre uzunluğunun çap ile nasıl bir ilişkisi vardır? Pi sayısı nereden gelir ve tarihteki önemi nedir? gibi birçok sorunun cevabını bu videoda bulacak ve derslerinizdeki başarınızı kolaylıkla artırabileceksiniz.

Çember uzunluğu (çevresi) iki alt başlıkta incelenir: 1-Bir çemberin uzunluğunun çapına oranının sabit bir değer olduğunu ölçme yaparak belirler. Bu sabit değere π (pi) denildiği vurgulanır. π ile ilgili problemler verildiğinde, kullanılması istenen yaklaşık değer her seferinde “π’yi 3 alınız; 22/7 alınız; 3,14 alınız.” gibi ifadelerle belirtilir. 2-Çapı veya yarıçapı verilen bir çemberin uzunluğunu hesaplamayı gerektiren problemleri çözer

Matematiğin, günlük hayatla ilişkilendirilip yorumlanabilmesi ve anlamlandırılabilmesi adına hazırlanan eğlenceli animasyonlar ve zengin ders içeriğimizle hem eğlenceli hem de kalıcı öğrenme sağlanarak öğrenci başarıya adım adım ilerleyecektir.

Çember Uzunluğu konusuna çalışırken nelere dikkat edilmelidir? Kullanılan her formül ve işlemlerin matematikte bir anlamı olduğu gibi geometride de buna dikkat edilerek ilerlenmesinde fayda var. Hem farklı çemberlerin çevre uzunlukları ve çapları arasındaki ilişki hem de bu ilişkinin değişmezliği ile ortaya çıkan pi sayısının nereden geldiği ve ne anlam ifade ettiği üzerinde durmak hem öğrencinin keşfederek öğrenmesini hem de öğrencide merak uyandırarak konuya bağlı kalmasını sağlayacaktır.
Doping Hafıza Reflekslerle Matematik
Doping Hafıza LGS Serüvenlerle Fen Bilimleri
Doping Hafıza Bireysel Koc Takibi
Diğer paketleri incele
Hızlı Erişim Menüsü
6. Sınıf Örnek Videolar
Hızlı Erişim Menüsü
1
Sorularınızı Yanıtlayalım
Sepete Git