Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek

KPSS Lisans Paketleri

KPSS 'ye Kalan

174 Gün

KPSS Lisans

KPSS LİSANS

KPSS Lisans nedir? KPSS Lisans konuları nelerdir? 2022 KPSS başvuru tarihleri ne zaman? 2022 KPSS ne zaman yapılacak? KPSS Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS Lisans puan hesaplama nasıl yapılır?” gibi sorularınızın yanıtlarını KPSS Lisans yazımızda bulabilirsiniz.

KPSS Lisans Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak isimlendirilen KPSS, ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte ve mesleki grupların kadro atamaları için yapılmaktadır. KPSS’nin temelini oluşturan KPSS Lisans her memur adayının çözmesi gereken Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini içermektedir. A grubu, B grubu ve öğretmen adayları gibi kamu kurumlarına başvuru yapacak her adayın girmesi zorunlu olan KPSS Lisans sınavının amacı adaylara açıktan alım yapan kurumlara başvuru hakkı kazandırmaktır. Bu sayede lisans mezunu adaylar, devlet kurum ve kuruluşlarında iş imkânı elde edebilirler.

KPSS Lisans Konuları Nelerdir?

KPSS Lisans konuları mantık çerçevesinde ezbere dayalı olmayan bilgilerden oluşturulmaktadır. Sözel ve Sayısal mantık sorularının yer aldığı sınavda; Genel Yetenek Testi içinde Matematik, Geometri, Sayısal Mantık konularından 30 soru, Türkçe, Sözel Mantık konularından 30 soru; Genel Kültür Testi içinde Tarih konularından 27 soru, Coğrafya konularından 18 soru, Vatandaşlık konularından 9 soru, Güncel Bilgiler konularından ise 6 soru yer almaktadır. Genel Yetenek testi 60, Genel Kültür testi 60 olmak üzere toplamda 120 soru bulunmakla beraber KPSS Lisans süresi 130 dakikadır. Adayların yaptığı 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

KPSS Lisansa Kimler Girebilir?

KPSS Lisans sınavına başvuruda bulunacak adaylarda mezun olma şartı aranmamaktadır. Yükseköğretim kurumlarının lisans programlarından mezun olanların yanı sıra 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin de sınava girme hakkı bulunmaktadır. Tercih döneminde ise tüm adayların mezun olması gerekmektedir.

KPSS Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS Lisans başvuruları ÖSYM Aday İşlemleri üzerinden yapılmaktadır. Adayların son 50 ay içinde çekilen fotoğraflarını sisteme yüklemiş olmaları gerekir. Her yıl belirlenen KPSS Lisans başvuru süresi içinde adaylar başvuru yapmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra belirlenen sınav ücretinin ilgili bankalara yatırılması gerekmektedir.

KPSS Lisans Başvuru Tarihleri

KPSS Lisans başvuruları 24 Mayıs-6 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacak.

KPSS Lisans Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM'nin 2022 sınav takvimi açıklandı. 2022 KPSS tarihlerini de belli oldu. Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu binlerce adayın katılacağı 2022 KPSS tarihleri belirlendi. KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu 31 Temmuz tarihinde gerçekleşecek. KPSS Alan Bilgisi oturumu 6-7 Ağustos’ta, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 14 Ağustos’ta, EKPSS 24 Nisan’da yapılacak.

KPSS Lisans Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Lisans sonuçları 2 Eylül 2022 tarihinde açıklanacak.

KPSS Lisans Puan Hesaplama

2022 KPSS Lisans puan hesaplama araştırmalarınızı Doping Hafıza web sitesindeki KPSS puan hesaplama sayfasında yapabilirsiniz.
1
Sorularınızı Yanıtlayalım
Sepete Git