Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek

KPSS Ön Lisans Paketleri

KPSS 'ye Kalan

620 Gün

KPSS Önlisans

KPSS ÖNLİSANS

KPSS Önlisans ne zaman? KPSS Önlisans başvuru dönemi ne zaman? KPSS Önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS Önlisans tercih dönemi ne zaman? KPSS Önlisans konuları nelerdir? KPSS Önlisans puan hesaplama nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarını KPSS Önlisans isimli yazımızda bulabilirsiniz.

KPSS Önlisans Nedir?

KPSS Önlisans, ÖSYM’nin liseden mezun olan adaylar için düzenlediği ve bu adayların kamu kurumlarına iş başvurusunda bulunabilmeleri için gereken puanları elde etmeleri için yapılan bir sınavdır.

KPSS Önlisansa Kimler Başvuru Yapabilir?

KPSS Önlisansa üniversitelerin önlisans bölümlerinden mezun olan ya da puan geçerliliği devam ederken mezun olacak adaylar katılmakta ve elde ettikleri puanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarında bu adaylara özel açılan kadrolara başvuru yapabilmektedirler.

KPSS Önlisans Hangi Yıllarda Yapılır?

Adayların girmek istedikleri kadroların düzeylerine göre ÖSYM tarafından farklı KPSS oturumları gerçekleştirilmektedir. Bu kadrolar temelde A grubu ve B grubu olarak ayrılmaktadır. Bu ayrımın temelinde sınav sonucunda bu gruplarda yer alan kadroların iş imkân oluşturulup oluşmaması yatmaktadır. Kariyer olanağı veren kadrolar A grubu, bunların haricindekiler ise B grubu olarak tanımlanabilir. Bu durum dahilinde A grubu sınavları her yıl gerçekleştirilirken B grubu sınavları 2 yılda bir geçekleştirilir. KPSS Önlisans oturumları da B grubu bünyesinde yer aldığından 2 yılda bir yapılmakta ve çift rakamlı yıllara denk getirilmektedir. 2022 yılının da çift yıl olması dolayısıyla KPSS Önlisans 2022 yılında gerçekleşecektir.

KPSS Önlisans Konuları Nelerdir?

KPSS Önlisans Genel Yetenek testinde 30 Türkçe, 30 Matematik; Genel Kültür testinde ise 27 Tarih, 18 Coğrafya, 9 Vatandaşlık, 6 Güncel Bilgiler sorusu yer almaktadır.

KPSS Önlisans Kaç Sorudan Oluşur? 2022 KPSS Önlisans Kaç Dakikadır?

KPSS Önlisansta 60 Genel Yetenek ve 60 Genel Kültür olmak üzere 120 soru yer almaktadır. Sınav süresi ise 130 dakikadır.

KPSS Önlisans Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

KPSS Önlisans başvuruları bu yıl 3 Ağustos'ta başlayıp 15 Ağustos'ta sona erecek. Başvuru ücretini yatıran adaylar ÖSYM AİS sayfası üzerinden başvurularını tamamlayabilecekler.

KPSS Önlisans Ne Zaman Yapılacak?

Başvuru süreci içerisinde işlemlerini tamamlayan adaylar 2 Ekim 2022 tarihinde yapılacak olan KPSS Önlisans oturumuna katılabilecekler.

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Önlisans sonuçları 27 Ekim 2022 tarihinde açıklanacak.

KPSS Önlisans Puan Hesaplama

2022 KPSS Önlisans puan hesaplama araştırmalarınızı Doping Hafıza web sitesindeki KPSS puan hesaplama sayfasında yapabilirsiniz.
1
Sorularınızı Yanıtlayalım
Sepete Git