Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek

LGS Puan Hesaplama

Diploma Puanı
1
Önce diploma puanınızı seçin.
Devam Et
Türkçe (20 Soru)
2
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10 Soru)
3
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (10 Soru)
4
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Yabancı Dil (10 Soru)
5
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Matematik (20 Soru)
6
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Fen Teknoloji (20 Soru)
7
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Hesapla

LGS Puan Hesaplama

LGS puan hesaplama sayfamızda LGS puan hesaplaması yapabilir ve yüzdelik diliminizi öğrenebilirsiniz. LGS puan ve net hesaplama motorumuz en son LGS verilerine göre güncellenmiş olup sizlere en doğru sonucu vermek için tasarlanmıştır. Bu hesaplama motoru hazırlanırken MEB tarafından açıklanan katsayılar göz önünde bulundurulmuştur. Her LGS denemesi sonrasında daha iyi bir analiz yapabilmek için LGS deneme puan hesaplama motorumuzu kullanın ve deneme sonucunda elde ettiğiniz LGS puanınızı hesaplayın. LGS puanınızı hesaplamak için ilgili testlerde yaptığınız doğru ve yanlış sayılarını aşağıdaki hesaplama aracına girdikten sonra hesapla butonuna basınız.

LGS Nedir?

LGS sınavlı ya da sınavsız liselere yerleşmenizi sağlayan sistemin genel adıdır. Liselere girişte Merkezi Yerleştirme ve Yerel Yerleştirme olmak üzere iki tip yerleştirme bulunmaktadır. Merkezi Yerleştirme sınavla öğrenci alan okulları kapsar. MEB tarafından belirlenen nitelikli okullarda öğrenciler sınav puanına göre seçilir. Sınav puanında eşitlik olduğu takdirde ikinci kriter olan ortaokul başarı puanına bakılır. OBP ise 6-7 ve 8. sınıfın yıl sonu ortalamaları alınarak hesaplanır.

LGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

LGS puan hesaplama sayfamızda yer alan bilgiler en son yapılan LGS sınavı temel alınarak güncellenmiştir. LGS puan hesaplama sayfamızda; LGS puan hesaplama uygulaması, Liseye Giriş Sınavı, MEB robotu, LGS yüzdelik dilim hesaplama, LGS sıralama hesaplama, LGS puan hesaplama motoru, LGS yüzdelik dilim, 8.sınıf LGS puan hesaplama ile bilgi edinebilir; “LGS puan hesaplama nasıl yapılır?” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

LGS puan hesaplamasında adayların her bir test için belirlenen ham puanları özel formüller kullanılarak ağırlıklandırılmakta ve LGS puan hesaplaması yapılmaktadır.

LGS için Net Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere LGS’de 3 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için yapılan her 3 yanlışta bir doğrunuz silinerek net hesaplaması yapılır. Her derse ait testlerde adayın yanlış cevaplamış olduğu soru sayısının üçte biri, ilgili teste ait doğru sayısından çıkarılarak adayın ilgili dersten alacağı ham puan (net sayısı) elde edilmektedir. Bu hesaplama yöntemi LGS’deki her ders için ayrı ayrı gerçekleşir.

Yapılan her sınavda derslerin zorluğuna göre, o derse ait puanlar değişim göstermektedir. Örneğin; Matematik ortalamalarının düşük olduğunu göz önüne alırsak LGS Matematik bölümünde yer alan soruların katsayısı daha fazla olacaktır. Bu artışlar ve azalmalar standart sapma olarak değerlendirilir. Her yıl yapılan sınavların ve sınavda yer alan derslere ait soruların zorluk derece değiştiği için standart sapma da değişmektedir.

LGS’deki her derse dair hesaplanan netler, o derse ait katsayı ile çarpılarak elde edilir. MEB’in yayınlamış olduğu kılavuzda yer alan katsayılar; LGS Türkçe 4 puan, Fen Bilimleri 4 puan, Matematik 4 puan, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Puan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1 Puan ve Yabancı Dil 1 Puan şeklinde belirlenmiştir.

LGS’deki derslere ait puanlar ayrı ayrı hesaplandıktan sonra her öğrenciye verilen taban puan eklemesi yapılır. MEB, LGS’ye giren her öğrenciye 100 taban puan vermektedir.

LGS Puanı Nerede Kullanılır?

LGS puanı, 8. sınıfı bitiren ve ortaöğretime geçecek öğrencilerin nitelikli okullar olarak nitelendirilen fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesinde kullanılmaktadır.

LGS ne zaman yapılacak?

MEB’in belirlediği sınav takvimine göre LGS 2022, 5 Haziran 2022 tarihinde yapılacaktır. LGS 2022, iki oturumda gerçekleşecektir. Sınavın birinci oturumu saat 09:30’da, ikinci oturumu ise saat 11:30’da başlayacaktır.

LGS kaç dakika sürecek?

LGS 2022’in ilk oturumu olan sözel bölümde 50 soruya 75 dakika, ikinci oturum olan sayısal bölümde ise 40 soruya 80 dakikalık süre tanınmıştır. Adaylara soru başına ortalama olarak sözelde 1,5 dakika, sayısalda ise 2 dk süre verilmiştir.

LGS’de Hangi Dersten Kaç Soru Var?

LGS’nin ilk oturumu olan sözel bölümde Türkçe dersinden 20, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden 10, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 10 ve Yabancı Dil dersinden de 10 soru olmak üzere toplamda 50 soru bulunmaktadır. LGS’nin ikinci oturumu olan sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin her birinden 20 soru yer almaktadır. Böylece her iki oturumda toplamda 90 soru bulunmaktadır.

Hızlı Erişim Menüsü
LGS Puan Hesaplama
Hızlı Erişim Menüsü
1
Eğitim Koçlarımıza Danışın
Sepete Git