Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek

TYT Puan Hesaplama

Diploma Puanı
1
Önce diploma puanınızı seçin.
Geçen sene bir bölüme yerleştim.
Devam Et
Türkçe (40 Soru)
2
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Sosyal Bilimler (20 Soru)
3
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Temel Matematik (40 Soru)
4
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Fen Bilimleri (20 Soru)
5
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Hesapla

TYT Puan Hesaplama

YKS Nedir?

Yükseköğretim Kurumu tarafından uygulanan YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) iki etaptan oluşmaktadır. Öğrenciler ilk olarak kısa adı TYT (Temel Yeterlilik Testi) olan oturuma ve ardından kısa adı AYT (Alan Yeterlilik Testi) olan oturuma gireceklerdir. Bu iki oturumdan oluşan sınavın ismi YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) olarak belirlenmiştir. Öğrenciler online eğitim, online dershane, YKS hazırlık kitapları, YKS kursları veya bunun gibi kaynaklardan faydalanabilmektedirler. Doping Hafıza ekibi olarak yılların vermiş olduğu tecrübeyle hazırladığımız online eğitimlerle 2022 YKS hazırlık sürecinde öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik eğitimler vermeye ve yeni nesil eğitim araçları tasarlamaya devam ediyoruz. 2022 YKS paketinde yer alan dersler hafıza teknikleri, oyun formatında ders modülleri ve animasyonlarla zenginleştirilmiş içeriklerle öğrencilerimizin TYT ve AYT hazırlık sürecinde başarılı olmalarını hedefliyoruz. Oyun formatında hazırlanan ders modülleri, animasyonlarla desteklenen konu anlatımları, video çözümlü soru bankaları ve deneme sınavları, kişiselleştirilmiş ders çalışma programı, hafıza teknikleri eğitimi ve Çözücü uygulaması ile öğrencilerimizin YKS hazırlık sürecinde 7/24 ve kesintisiz eğitim alabilmeleri için çalışmaktayız. TYT ve AYT online eğitim sistemimiz ile başarıya kavuşan öğrencilerimizin geleceğe dokunabilmelerine olanak sağlıyoruz.

YKS 2O22’de Hangi Konular Var?

YKS konuları TYT 2022 için TYT Matematik, TYT Türkçe, TYT Fizik, TYT Kimya, TYT Biyoloji, TYT Coğrafya, TYT Tarih, TYT Felsefe, TYT Geometri şeklinde olup, 2022 AYT için ise AYT Edebiyat, AYT Dil Anlatım, AYT Tarih, AYT Coğrafya, AYT Matematik, AYT Geometri, AYT Fizik, AYT Kimya, AYT Biyoloji, AYT Felsefe, AYT Mantık, AYT Sosyoloji ve AYT Psikoloji şeklinde belirlenmiştir. Doping Hafıza online eğitim platformu olarak, tüm TYT 2022 konuları için hafıza teknikleri ile öğrencilerimizin üniversite hazırlık ders çalışma programı döneminde yanındayız.

TYT Nedir?

2022 YKS sınavına giren tüm öğrenciler, birinci oturum olan TYT’ye mutlaka girmelidirler. Adaylar, TYT sınavına girmezler ise puan hesaplamaları gerçekleştirilemez. Adaylar, ön lisans (2 yıllık üniversite eğitimi) tercih edeceklerse sadece TYT’ye girmeleri yeterli iken lisans (4 yıllık üniversite eğitimi) tercih edecekler hem TYT hem de AYT’ye girmek zorundadırlar. TYT sınavı 120 sorudan oluşmaktadır ve bu oturumda öğrencilere 135 dakika yani 2 saat 15 dakika süre verilir. TYT’de her soru başına 1,125 dakika düşmektedir. TYT sınavı süreci boyunca adaylardan çözmeleri beklenen dört farklı ders vardır; TYT Türkçe, TYT Sosyal Bilimler, TYT Temel Matematik ve TYT Fen Bilimleri.

2022 TYT Hazırlık

135 dakika yani 2 saat 15 dakika süren TYT sınavında öğrencilerin hızlı okuma yapabilmesi çok önemlidir. Bu yüzden öğrenciler TYT’ye hazırlık yaparken hızlı okuma kabiliyetlerini de geliştirmiş olmalıdır. Öğrenciler, karşılarına çıkan soruları hızlı okumalı ve zamanla yarıştığı bu sınavda soruları kısa sürede doğru cevaplandırmalıdır. Sınav süresinin doğru kullanımını bilmek öğrencilerin gelecekleri için de faydalı olacaktır. Kısaca, TYT hazırlanması esnasında edinilen hızlı okuma kazanımı ile öğrenciler aslında üniversite hazırlıklarını da yapmaktadırlar.

TYT Puan Hesaplama

2022 YKS sınavında TYT’nin katkısı %40’tır. Geriye kalan %60 ise AYT ya da YDT puanları ile oluşmaktadır.

2022 TYT puanı hesaplamasının yapabilmesi için öncelikle baraj puanının geçilmiş olması gerekmektedir. YÖK, baraj puanını 150 puan şeklinde belirlemiştir. TYT sınavında 150 puana ulaşamadığınız takdirde TYT sınav puanı hesaplaması yapmanın bir anlamı olmaz. Öğrenciler 2022 TYT netlerini hesaplarken 150 puanın ortalama 15-17 net aralığına denk geldiğini göz önünde bulundurmalıdır. TYT sınavında barajı geçme puanına erişmek isteyen öğrenciler sınavda en az 20 – 25 net yapmayı hedeflemelidirler.

Doping Hafıza ile TYT 2022

2022 YKS’ye girecek öğrencilerin ilk etapta yapacağı TYT hazırlığı olacaktır. TYT hazırlık için öğrencilerin faydalanabileceği farklı kaynaklar mevcuttur. Öğrenciler sınava hazırlanırken online YKS eğitimleri, online dershaneler, online TYT eğitimleri veren kurumlardan faydalanabilmektedirler.

Doping Hafıza olarak, oyun formatında hazırlanan ders modülleri, animasyonlarla desteklenen konu anlatımları, video çözümlü soru bankaları ve deneme sınavları, kişiselleştirilmiş ders çalışma programı, hafıza teknikleri eğitimi ve Çözücü uygulaması ile öğrencilerimizin TYT sınavına hazırlık sürecinde 7/24 ve kesintisiz eğitim alabilmeleri için çalışmaktayız. TYT online eğitim hizmetimiz ile başarıya kavuşan ve TYT puanlarında fark yaratan öğrencilerimizin geleceğe dokunabilmelerine olanak sağlıyoruz.

Hızlı Erişim Menüsü
TYT Puan Hesaplama
Hızlı Erişim Menüsü
1
Eğitim Koçlarımıza Danışın
Sepete Git