Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek
Hava Olayları
Hava Olayları Konusunu Öğrenmenin Ne Kadar Kolay Olduğunu Keşfet!

Bu videoda Doping Hafıza LGS 8. Sınıf Serüvenlerle FEN BİLİMLERİ dersindeki "İklim ve Hava Hareketleri" konusunun “Hava Olayları” bölümü anlatılmaktadır.

Hava olayları hangi değişkenlere bağlıdır? Hava durumu nedir? Yağış, yağmur, kar, dolu, çiy, kırağı ve sis nedir, nasıl oluşur? Meteoroloji ve meteorolog nedir? Meteorolog ne iş yapar? gibi birçok sorunun cevabını öğrenecek ve siz de hem sınavda kolaylıkla "Hava Olayları" konusunu çözebilecek, hem de Fen Bilimleri dersindeki başarınızı artırabileceksiniz.

Hava Olayları konusunun soruları çözülürken neye dikkat edilmelidir?

Öncelikle "Hava Olayları" sorularını çözerken sorunun bizden ne istediği net bir şekilde anlaşılmalıdır. Soru kökü dikkatli bir şekilde okunmalıdır.

Hava olaylarının oluşumunda etkili olan basınç, rüzgâr, nem, yağış ve sıcaklık gibi değişkenler iyi bilinmelidir. Yağış ve yağmur kavramları karıştırılmamalıdır. Yağış türlerinden hangilerinin yükseklerde hangilerinin ise yeryüzüne yakın oluştuğu bilinmeli ve sisin yağış olmadığı unutulmamalıdır.

Hava olaylarını inceleyen bilim dalı olan meteoroloji ve bu işi yapan meteorolog kavramlarının öğrenilmesi önemlidir. Bu konunun daha verimli bir şekilde kavranabilmesi için "Mevsimler ve İklim" ünitesinin öğrenilmiş olması gerekmektedir.

Soru bu bilgiler ışığında çözüldükten sonra kontrol edilmeli ve emin olunan şık işaretlenmelidir.

Doping Hafıza Reflekslerle Matematik
Doping Hafıza LGS Serüvenlerle Fen Bilimleri
Diğer paketleri incele
Hızlı Erişim Menüsü
LGS Örnek Videolar
Hızlı Erişim Menüsü
1
Sorularınızı Yanıtlayalım
Sepete Git