Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek
7. Sınıf - Mayoz Nasıl Gerçekleşir
7. Sınıf - Mayoz Nasıl Gerçekleşir Konusunu Öğrenmenin Ne Kadar Kolay Olduğunu Keşfet!
Bu videoda Doping Hafıza 7. Sınıf Serüvenlerle FEN BİLİMLERİ dersindeki "Mayoz Bölünme" konusunun “Mayoz Nasıl Gerçekleşir” bölümü anlatılmaktadır.

Mayoz nedir? Mayozun evreleri nelerdir? Mayoz-1 ve Mayoz-2 nasıl gerçekleşir ve aralarındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir? Hayvan hücresinde ve bitki hücresinde mayoz bölünme nasıl gerçekleşir? gibi birçok sorunun cevabını öğrenecek ve siz de hem sınavda kolaylıkla "Mayoz Bölünme" konusunu çözebilecek, hem de Fen Bilimleri dersindeki başarınızı artırabileceksiniz.

“Mayoz Bölünme Nasıl Gerçekleşir” konusunun soruları çözülürken neye dikkat edilmelidir?

Öncelikle "Mayoz Bölünme" sorularını çözerken sorunun bizden ne istediği net bir şekilde anlaşılmalıdır. Soru kökü dikkatli bir şekilde anlaşılmalıdır.

Mayoz bölünmede önemli kavramlar olan homolog kromozom, parça değişimi (krossing over), iğ iplikleri, sentrozom, sentriyoller, sitoplazma bölünmesi gibi kavramlar iyi bilinmelidir. Üreme ana hücresi ve üreme hücresi kavramlarının birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Mayoz-1’de olan olaylar ile ve Mayoz-2’de olan olaylar sırasıyla iyi bilinmelidir. Bu iki evrede olanlar karıştırılmamalı; parça değişiminin Mayoz-1’de olduğu ve kromozom sayısının da Mayoz-1’de yarıya indiği unutulmamalıdır.

Hayvan ve bitki hücresinde gerçekleşen mayoz bölünmelerin iyi anlaşılması önemlidir. Bu konunun daha verimli bir şekilde kavranabilmesi için "Hücre ve Bölünmeler" ünitesinin öğrenilmiş olması gerekmektedir. Soru bu bilgiler ışığında çözüldükten sonra kontrol edilmeli ve emin olunan şık işaretlenmelidir.
Doping Hafıza Birebir Canlı Özel Ders
Doping Hafıza Bireysel Koc Takibi
Doping Hafıza Reflekslerle Matematik
Diğer paketleri incele
Hızlı Erişim Menüsü
7. Sınıf Örnek Videolar
Hızlı Erişim Menüsü
1
Sorularınızı Yanıtlayalım
Sepete Git