Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek
Hücre Zarından Madde Geçişleri - Pasif Taşıma
Hücre Zarından Madde Geçişleri - Pasif Taşıma

Bu videoda Doping Hafıza 9. Sınıf Serüvenlerle Biyoloji dersindeki "Hücre Zarından Madde Geçişleri - Pasif Taşıma" konusu anlatılmaktadır.

Pasif taşıma nasıl gerçekleşir? Hücre zarından madde geçiş yöntemleri olan difüzyon, kolaylaştırılmış difüzyon, osmoz nasıl gerçekleşir? Difüzyon ile kolaylaştırılmış difüzyon arasındaki farklar nelerdir? Difüzyon ile osmoz arasındaki fark nedir? Çözelti çeşitleri nelerdir? İzotonik, hipotonik ve hipertonik çözelti nedir? Plazmoliz ve deplazmoliz nedir ve nasıl gerçekleşir? Hemoliz ne demektir? gibi birçok sorunun cevabını öğrenecek ve siz de sınavda kolaylıkla "Hücre Zarından Madde Geçişleri - Pasif Taşıma” konusunun sorularını çözebilecek, biyoloji dersindeki başarınızı artırabileceksiniz.

Hücre Zarından Madde Geçişleri konusunda öğrenilen geçiş yöntemlerinden hangilerinin ATP kullanılarak, hangilerinin kullanılmadan gerçekleştiği; hangi hücrelerin bu yöntemleri kullandığı, hangi hücrelerin kullanamadığı bilgileri önemlidir ve öğrenilmesi gerekmektedir.

Hücre Zarından Madde Geçişleri konusunun soruları çözülürken neye dikkat edilmelidir?

Öncelikle "Hücre Zarından Madde Geçişleri" sorularını çözerken soruda bize verilen hücre tipinin hangi hücre olduğu tespit edilmelidir. Hücre tipine bağlı olarak o hücrenin hangi geçiş yöntemlerini kullanıp kullanamayacağına dikkat edilmelidir. Hücre zarından madde geçiş yöntemlerinden hangisinin sorulduğuna bağlı olarak da ATP kullanılıp kullanılmadığına dikkat edilmelidir. Görsel materyal kullanılıyorsa, görsel mutlaka dikkatli incelenmelidir.

Anında Canlı Özel Ders
Doping Hafıza Reflekslerle Matematik
Serüvenlerle Fizik-Kimya-Biyoloji
Diğer paketleri incele
Hızlı Erişim Menüsü
9. Sınıf Örnek Videolar
Hızlı Erişim Menüsü
1
Sorularınızı Yanıtlayalım
Sepete Git