Whatsapp'tan yaz Çağrı Merkezimiz
Menü

Destek

Destek

DGS Puan Hesaplama

Diploma Puanı
1
Önce diploma puanınızı seçin.
Geçen sene bir bölüme yerleştim.
Devam Et
Sözel Yetenek (50 Soru)
2
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Devam Et
Hesapla
Sayisal Yetenek (50 Soru)
3
Doğru Sayısını Seç
Yanlış Sayısını Seç
50
Hesapla

DGS Nedir?

Ön lisans bölümlerini bitiren öğrenciler okudukları bölümün lisans eğitimini almak istiyorlarsa 2022 DGS'ye girmelilerdir. DGS'ye Lisans öğrenimine başlayan öğrencilere bulundukları üniversitedeki ön lisans eğitimi esnasında görmüş oldukları derslerden eş değer sayılanlara muafiyet uygulanarak ve ders kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması beklenen derslerle programa kaydı yapılır ve eğitimine devam hakkı verilir. Öğrenciler 2 yıllık eğitim haklarını 4 yıllık eğitime geçirmek istiyorlarsa 2022 DGS sınavı onlar için önem teşkil etmektedir. Bu noktada DGS hazırlık süreci 2022 DGS sınavına hazırlanan öğrenciler için yoğun çalışma temposuyla geçmektedir.

Öğrencilerin DGS 2022’de sorumlu olduğu toplam 120 soru vardır. 60 Sayısal, 60 Sözel sorudan oluşan DGS sınavının süresi toplamda 150 dakikadır. DGS dersleri ise DGS Türkçe, DGS Matematik ve DGS Geometri şeklindedir. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

2022 DGS Puan Hesaplama

İki yıllık üniversite okuyan ve Dikey Geçiş Sınavı ile dört yıllık üniversitelerin bölümlerine geçiş yapmak isteyen öğrencilerin tercihlerini DGS sınav sonuçlarına uygun tercih etmesi gerekmektedir. DGS sonuçlarına göre öğrencilerin puan hesaplamaları gerçekleşir. DGS sonuçlarında net hesaplaması yapmak isteyen öğrenciler sözel netleriyle sayısal netlerini toplamalıdır.

2022 DGS adaylarının, Sayısal ve Sözel bölümlerinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı şekilde hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Bu şekilde DGS’ye girenler için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır. Ayrıca, DGS 2022 sınavına giren öğrencilerin Sayısal ve Sözel bölümleri için verdikleri doğru ve yanlış cevapları ayrı ayrı olacak şekilde toplanacaktır. Öğrencilerin vermiş olduğu doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

DGS Sözel: (Sözel net x 3) + (Sayısal Net x 0.6) + (Ön Lisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Sayısal: (Sözel Net x 0.6) + (Sayısal Net x 3) + (Ön Lisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Eşit Ağırlık: (Sözel Net x 1.8) + (Sayısal Net x 1.8) + (Ön Lisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Konuları Nedir?

2 yıllık üniversite okuyan öğrencilerin girebildiği DGS 2022 sınavı Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sözel bölüm Paragraf ve Anlam Bilgisi konularını kapsamaktadır ve bu bölümde toplamda 60 soru yer almaktadır. DGS 2022’deki Sayısal bölüm ise Matematik – Geometri sorularını kapsamaktadır. Ancak Matematik, Geometriye oranla daha ağırlıklı olarak sınavda öğrencinin karşısına çıkmaktadır. 2022 DGS’de tıpkı Sözel bölümde de olduğu gibi Sayısal bölümde 60 sorudan oluşmaktadır. 2022 DGS konularına göz gezdirecek olursak 2022’de öğrencilerin sorumlu olduğu konular şu şekilde karşımıza çıkıyor;

DGS Türkçe: Sözcükte Anlam, Anlatım Bozukluğu, Cümlede Anlam (Anlatım Bütünlüğünü Bozan Cümle, Çıkarılacak Kesin Yargı, Yer Değiştirme, Cümle Oluşturma, Cümlede Genel Anlam), Paragraf Genel, Çok Sorulu Parçalar, Sözcük Sıralaması, Paragrafta Anlam, Sözel Mantık.

DGS Matematik: Sayısal Mantık, Temel Kavramlar, Üslü Sayılar, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer, Bölünebilme EBOB - EKOK, Köklü İfadeler, Yol Problemleri, Hız Problemleri, Zaman Problemleri, Oran Orantı, Denklem Çözme Özdeşlikler, Çarpanlarına Ayırma, İşlemler, Rasyonel Sayılar, Permütasyon – Kombinasyon ve Olasılık.

DGS Geometri: Üçgende Açılar, Dörtgen, Çember, Daire, Doğrunun Analitiği.

DGS Hazırlık

DGS 2022’de sınava girecek öğrencilerin sınavda soruları çözmek için sahip oldukları süre 150 dakika yani 2 saat 30 dakika olacaktır. Bu sebeple öğrencilerin sürelerini iyi değerlendirmesi gerekmektedir. DGS’de öğrencilerin hızlı okuma yapabilmesi çok önemlidir. Bu yüzden öğrenciler DGS 2022’e hazırlık yaparken hızlı okuma kabiliyetlerini de geliştirmiş olmalıdır. Öğrenciler, karşılarına çıkan soruları hızlı okumalı ve zamanla yarıştığı bu sınavda soruları kısa sürede doğru cevaplandırmalıdır. Sınav süresinin doğru kullanımını bilmek öğrencilerin gelecekleri için de faydalı olacaktır. DGS Türkçe bölümünde ise hızlı okuma tekniği öğrencinin işine daha fazla yarayabilmektedir.

DGS temmuz, ağustos veya eylül aylarında gerçekleşir. DGS başvuru tarihleri ise yılın genel olarak mayıs ve haziran ayları içerisinde gerçekleşir. Ancak COVID-19 sebebiyle DGS tarihlerinde belirli değişikler olabilmektedir. Öğrenciler bu yıl girecekleri 2022 DGS tarihlerini güncel olarak kontrol etmelidir. Bu şekilde DGS tarihinin değişmesi durumda çalışma programını düzenleyebilir ve DGS hazırlık programlarını tekrardan gözden geçirecekleri zamansal fırsatı bulabilirler.

DGS 2022’e hazırlanan öğrenciler özellikle COVID sebebiyle evden çalışmaktadırlar. Bu nedenle hazırlanmaları gereken DGS Türkçe, DGS Matematik ve DGS Geometri konularına online eğitim veya online kurs alarak devam etmektedirler. Böylece adayların mevcut okullarındaki dersleri devam ederken DGS’ye uzaktan eğitimlerini gerçekleştirerek sınava hazırlanırlar.

Doping Hafıza olarak, oyun formatında hazırlanan ders modülleri, animasyonlarla desteklenen konu anlatımları, video çözümlü soru bankaları ve deneme sınavları, kişiselleştirilmiş ders çalışma programı, hafıza teknikleri eğitimi ve Çözücü uygulaması ile öğrencilerimizin DGS hazırlık sürecinde 7/24 ve kesintisiz eğitim alabilmeleri için çalışmaktayız. DGS online eğitim hizmetimiz ile başarıya kavuşan öğrencilerimizin geleceğe dokunabilmelerine olanak sağlıyoruz.

Hızlı Erişim Menüsü
DGS Puan Hesaplama
Hızlı Erişim Menüsü
1
Sorularınızı Yanıtlayalım
Sepete Git